You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
PLATFORM UYUMLULUĞU

Tek bir hesap ile istediğin yerden bağlan!

Vir2ell-office aplikasyonunu telefonuna (IOS ve Android) indir ve tüm ofis işlerini kolayca organize et.

  • Proje, görev, belge yönetimi ve paylaşımı
  • Belgeler içerisinde iş birliği
  • Bireysel ve ortak takvim oluşturma
Şimdi ücretsiz dene!

Herhangi bir kısıtlama olmadan projelerinizi yönetebilir, çalışanlarınızla iletişim kurabilir, medya paylaşabilir ve diğer iş uygulamalarından daha fazlasını gerçekleştirebilirsiniz:

  • Proje, görev, belge yönetimi ve paylaşımı
  • Belgeler içerisinde iş birliği
  • Bireysel ve ortak takvim oluşturma
Şimdi ücretsiz dene!
FONKSİYONLAR

MUHASEBE / BELGELİ

Gelen ve giden faturalarınızı ilgili çalışma dönemlerinize yükleyebilirsiniz. Vir2ell-office mobil uygulaması ile faturalarınızın fotoğraflarını çekip dijitalleştirmek çok daha kolay. Ay sonunda faturalarınızı, gelir ve gider analizlerinizi muhasebecinizle paylaşabilirsiniz.

MUHASEBE / BELGESİZ

Dönemsel gelir ve gider rakamlarınızın hızlı girişini yaparak muhasebecinizle paylaşabilirsiniz. Muhasebe defterlerinizi çok daha kısa sürede ve kolaylıkla tutmak için gelir ve gider girişlerinizi yapmanız yeterli.

RAPORLAR

İşletme finans raporlarınıza hızlıca ulaşabilirsiniz. Raporlarınızı bankanızla, danışmanınızla veya diğer kurumlarla paylaşabilirsiniz. Finans değerlendirme raporları, toplam bakiye listeleri, satış vergi beyannameleri ve muhasebecinizin sağlayacağı diğer belgelere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

MAAŞ

Çalışanlarınızla ilgili tüm belgelere buradan ulaşabilirsiniz. Tüm maaş bordroları, sağlık sigortası katkı beyanları, bordro vergisi beyannameleri ve gerekli diğer evraklar bu fonksiyon içerisinde bulunmaktadır.

ÇALIŞMA ODASI

İş birliği yaptığınız kurum ve kişilerle ortak çalışma odaları oluşturabilirsiniz. Burası avukatınız, muhasebeciniz veya çalışanlarınızla buluşma ve çalışma alanınızdır. Çalışma odalarına yüklenen belge ve dokümanlar odaya dahil olan herkes tarafından görülebilir. Odalar içerisinde belge, görev ve takvim paylaşımı yapabilir, ortak Word ve Excel belgeleri oluşturarak bu belgeleri beraber düzenleyebilirsiniz. Sanki iş yerinizdeymişsiniz gibi odalar içerisinde görüntülü ve sesli görüşme gerçekleştirebilirsiniz.

BIREYSEL DÖKÜMANLAR

Bireysel dokümanlarınızı dijitalleştirebilir ve kişisel bulutunuzda saklayabilirsiniz. Bu belgelere erişim yetkisi yalnızca size aittir.

TAKVİM

Bireysel veya ortak takvimler oluşturabilirsiniz. Takvimlerinize görev tanımları, randevular, belgeler ve ilgili kişileri ekleyebilirsiniz. Böylelikle ilgili kişiler, ilgili görev tanımına ilişkin belgeye kolaylıkla ulaşabilir.

AKSİYONLAR VE MESAJLAR

Aksiyon fonksiyonu sayesinde ortak çalışma odaları içerisinde, beraber çalıştığınız kişilerin yaptığı değişikliklerden haberdar olursunuz. Mesajlaşma fonksiyonu ile beraber çalıştığınız kişilerle yazışabilirsiniz. Bu fonksiyon intranet haberleşme olanağı sağlar.

ETIKETLER

Etiketler sayesinde, belgelerinizi arşivlemek ve yeniden kategorize etmek artık çok basit. Özellikle çok sayıda belge ile çalışıyorsanız, etiketleme özelliği sayesinde işlerinizi çok daha hızlı ve kolay halledebilirsiniz.

SESLİ VE GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞME

Çalışma odalarınızda kolaylıkla sesli ve görüntülü görüşme başlatabilir, kişi limiti olmaksızın online konferans gerçekleştirebilirsiniz.

OCR – METİN ARAMA

Tüm belgelerinizde OCR (Optik karakter okuma) metin tanıma özelliği çalışır. Böylelikle herhangi bir metin ya da kelime araması yaparak, binlerce doküman arasından o metinin geçtiği belgeye kolayca ulaşabilirsiniz. Yüksek kaliteli ve gelişmiş metin arama özelliği ile aradığınız belgelere ulaşmak artık çok kolay.

KLASÖR YAPISI

Belge dokümanlarını klasör yapısı içerisinde saklamak isteyenler için optimal bir özellik. Klasör ve alt klasörler oluşturarak evraklarınızı düzenleyebilirsiniz.

DENEMEK İSTERMİSİNİZ?

E-posta adresinizi aşağıya bırakın ve 30 gün boyunca uygulamamızı deneyin ..

YAKINDA

Gelecek özellikler

Gelecek sürümlerde uygulanacak güncellemeler ve yeni özellikler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Belgelere erişim yetkisi

Her belge ve kullanıcı için ayrı erişim yetkisi belirleyebilirsiniz

Zaman takibi

Dijital çalışma sürenizi takip edebilirsiniz.

Otomasyon

Birçok yinelenen görev otomatikleştirilebilir.

Çevrimdışı sürüm

Çalışmalarınıza çevrimdışıyken de devam edebilirsiniz

PAKETLER

Paketini seç

Modern girişimlerin ve şirketlerin ihtiyaçlarını karşılayan üç farklı paket sunuyoruz. Aylık veya yıllık olarak kolayca ödeme yapabilirsiniz.

Yıllık
Aylık
;

Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bize ulaşın.

İNDİRMEK İSTER MİSİN?

Yeni ufuklar açma zamanı

Verimliliğinizi artırmanın ve işinizde daha iyi sonuçlar almanın tam zamanı. Hemen uygulamamızı indirin ve proje yönetiminin yeni boyutunu tecrübe edin.

evet başarılı oldu